Veterinerlik Fakültesi

VETERİNERLİK BÖLÜMÜ

Hayvancılık sektörüne ilgili , üniversitelerin veterinerlik fakültelerinde lisans eğitimini tamamlamış alanında uzman kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Mesleğin amacı daha çok hayvan sağlığı üzerine olsa da yaşam alanları , besinleri , yetiştikleri hava şartlarıyla bile ilgili bir meslektir. Üniversitelerin veterinerlik fakültelerinden mezun olan bir veteriner adayı işe başladığında veteriner hekim unvanı almaktadır.

 

HANGİ DERSLER MEVCUT

Öğrenciler lisans eğitimi boyunca  Parazitoloji, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıklar, Farmakoloji, Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama, Süt Bilimleri ve Teknolojisi, Patoloji, Doğum Bilgisi ve Jinekoloji, Ortopedi ve Ayak Hastalıkları, İç Hastalıkları, Helmintoloji Veteriner Hekimliği Tarihi, Anatomi, Biyometri, Histoloji, İmmunoloji ve Seroloji, Fizyoloji, Biyokimya, Zootekni, Yem Maddeleri ve Yem Teknolojisi, Biyoteknoloji, Laboratuar Hayvanları, Etholoji, Viroloji derslerini almaktadır.Bu derslerden başarılı olan öğrenciler veteriner hekim unvanı almaya hak kazanmaktadır.

 

İŞ ALANLARI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi birçok bakanlığın yanında besi çiftlikleri , büyük/küçükbaş hayvan çiftlikleri , özel hayvan bakım kliniklerinde çalışabilmektedirler. Bunların yanında kendi özel kliniklerini de açabilirler. Bunların da yanında kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bölümlerinde çalışabilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir