Verimli Ders Çalışma Metodları

  • Hepimiz ders çalışıyoruz fakat gerçekten çalıştığımız süreden verim alabiliyor muyuz? Çalıştığınız konular aklınızda kalmıyorsa veya unuttuğunuzu düşünüyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Buyurun verimli ders çalışma metodlarına hep birlikte bir göz atalım
  • Asla tek seferde çok fazla çalışmayın. Çünkü bu olay beyin fonksiyonlarını yavaşlatır ve ders çalışma veriminizi düşürür. Bunun yerine ödev veya çalışmak istediğiniz konuya ve dikkat sürenize bağlı olarak saat başı 15 dakika ara vererek ders çalışma veriminizi yükseltebilirsiniz
  • Ders çalışmak için sessiz ve sakin bir ortam oluşturun. Çünkü ailenizin içinde ders çalışmak şuan ki tercihinizse sizde farkediyorsunuzdur. Babanızın söylediği bir şey ya da annenizin izlediği dizinin sesi sizin dikkatinizi oraya çekebilir ve ders çalışma veriminizi düşürebilir. Bunun yerine odanızda veya evinizin müsait bir köşesinde sessiz ve dikkatinizi toplayabileceğiniz bir ders çalışma ortamı yaratırsanız çalışma veriminizi yükseltmiş olursunuz.
  • Ders çalışırken dikkatinizi dağıtan bütün obje ve aletlerden kurtulun. En azından ders çalıştığınız süre boyunca telefon, televizyon ve bilgisayardan uzaklaşın bunların dışında çalışma masanızda ki peluş oyuncağınız ya da herhangi bir obje de dikkatinizi dağıtabilir. Bunlardan kurtulun ve veriminizi artırın.
  • Dersten önce kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Araştırmalar ders çalışmadan önce yapılan yürüyüşün beyni canlandırdığını kanıtlar durumda.
  • Öğrenmek için farklı teknikler kullanmak ezberlediğiniz ya da öğrendiğiniz bilgileri aklınızda tutmanıza yarayabilir. Örneğin çalışma kartları hazırlayabilir, başka birisinden sizi sınav yapmasını rica edebilir ya da birisine çalıştığınız konuyu öğretmeyi deneyebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen metodları uygulayarak ders çalışma veriminizi artırarak normalden daha az sürede daha çok şey öğrenebilir ve kendinizi daha az yormuş olursunuz. Bunun gibi listelerin devamının gelmesini istiyorsanız yorumlar kısmında bunu belirtebilirsiniz.

Verimli Ders Çalışma Metodları” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir