Üniversitede Akılda Kalıcı Not Tutma Yöntemleri

Üniversitede Akılda Kalıcı Not Tutma Yöntemleri

Bu konu öğrencilerin aklına özellikle vize ve final haftasında takılan en önemli konudur. Öğrencilerin ortak sorunu olan sınav öncesi not tutma yöntemlerini bu konumuzda öğrenebilirsiniz. Size uygun olan yöntemi kullanabilirsiniz.

Her şeyden önce not tutma hakkında size birkaç tüyo vermek istiyoruz. Öncelikli olarak dersi derste dinlemeniz o ders hakkında sizi ön bilgi sahibi yapacaktır. Not çıkartırken de bilgileriniz pekişecek bu sayede daha verimli bir öğrenme süreci oluşacaktır.

Kendi Stilinizde Not Tutun

Kitaplarda anlatılan uzun tanımlar yerine kendinize özgün kısaltmalar kullanabilirsiniz. Bu sayede zihninize kodladığınız bilgiyi kolay kolay unutmazsınız. Örnek vermek gerekirse bir kelimenin tanımı paragraflardan oluşuyorsa siz o paragraflardan 2-3 adet anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Bu sayede anahtar kelimelerle birlikte daha kolay öğrenme gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli Noktaların Altını Çizin

Not çıkartırken bu soru çıkar dediğiniz ya da önemli bulduğunuz noktaların altını dikkat çekici renkte olan bir kalemle çizmeniz notları tekrar ederken çizilen yerin gözünüze çarpmasını sağlayacaktır. Bu sayede önemli gördüğünüz noktaları tekrar tekrar daha rahat bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu yöntem ile o bilginin nerede olduğunu unutma olayı da ortadan kalkmaktadır.

Önünüze Çıkan Her Bilgiyi Notlarınıza Eklemeyin

Gerekli gereksiz her bilgiyi notlarınıza eklemek bilgi kirliliği yaratmaktadır. Oluşan bu bilgi kirliliği nedeni ile de önemli notlar arada kaynayabilmektedir. Bunun yanında her bilgiyi notlara eklemek size zaman kaybettirecektir. Uzun cümleleri sentezleyerek anlatmak istediği bilgiyi özet şeklinde notlarınıza ekleyebilirsiniz.

Notlarınızı Çok Kısa Tutmayın

Notlarınızı çok kısa tutmanız bir zaman sonra bir anlam ifade etmemeye başlar. Bu yüzden ne çok kısa ne de çok uzun not tutun. Yeterince anlamlı olduğuna inandığınız cümleleri notlarınıza eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Konulara Ayırarak Not Tutun

Notları tek konu ya da başlık altında toplamayın. Her konunun notunu o konunun başlığına yazın. Bu size çalışırken zaman kazandıracaktır. Bu yöntem ile birlikte istediğiniz konuyu ve o konu hakkındaki bilgileri kolaylıkla bulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir