Üniversite Yerleştirmeleri Nasıl Olmaktadır?

Üniversite Tercihleri Nasıl Olur?

ÖSYM her öğrenciye 24 tercih hakkı tanınmaktadır. Bu sayede öğrenciler tercih listelerine 24 adet bölüm yazabilmektedir. Ancak bu 24 hakkın tamamı kullanılması zorunlu değildir. Dileyen öğrenciler 1 tercih yapabilirken isteyen de 24 tercih yapabilmektedir. Bu durum tamamen tercih yapacak kişiye kalmıştır. Tercihler ÖSYM’nin belirttiği tarih aralığında alınıp yine belirlenen tarihte yerleştirme sonucu olarak adaylara sunulmaktadır. Adaylar 1 yıl içinde 2 kez tercih yapabilmektedir ancak ilk tercihlerde yerleşen aday ek yerleştirmelerde tercih yapamaz. Bu da ÖSYM’nin boş kalan kontenjanları doldurmak adına adaylara sunduğu güzel bir hizmettir.

Tercih Yaptım Sonrasında Ne Oluyor?

Tercih işleminizi yaptıktan sonra yapmanız gereken ek bir işlem kalmaz.  Bu saatten sonra sadece yerleştirmeleri beklemeniz gerekir. Yerleştirme sonuçları açıklandığı zaman ise Üniversitelere kayıt tarihleri ÖSYM tarafından belirtilecektir. Bu tarihler arasında E-Kayıt yaparak üniversitenize kayıt olabilirsiniz. Bu E-Kayıt işlemini ise detaylı olarak başka bir konuda anlatacağız.

Üniversite Yerleştirmeleri Neye Göre Belirleniyor?

Yerleştirmeler adayların tercihleri doğrultusunda yapılmaktadır. A üniversitesini A bölümünü isteyen 3000 aday var ise bu adaylar arasında başarı sırası odaklı sıralama yapılmaktadır. Kontenjan dahilinde  adayların yerleştirmeleri yapılır. Yerleştirmelerde asıl olan 2 şey vardır. Birincisi adayın  başarı sırasının tercih ettiği bölüm arasında kontenjan sırasına dahil olması ikincisi ise istediği bölümün tercih listesindeki sırasıdır. Yerleştirme yapılırken adayın tercih listesinde birinci sırada olan tercihten başlanmaktadır. Tutmazsa iki, üç, dört, şeklinde yerleştirmeler devam etmektedir.

Ek Yerleştirme Nedir? Nasıl Olur ?

Ek yerleştirme merkezi yerleştirme (birinci) ile yerleşemeyen adayları boş kalan bölümlere yerleştirmek adına yapılan ek bir uygulamadır. Belirli tarihler aralığında yerleşemeyen adaylar ek tercih yapmaktadır ve yukarıda anlatılan yerleştirme prosedürleri doğrultusunda yeniden yerleştirmeleri yapılır. Bu yerleştirmeler de belirlenen tarihte açıklanır ve kazanan adaylara sonuçlar duyurulur.

Üniversiteye Yerleştim Ne Yapmam Gerekir?

Yerleştirme sonuçları doğrultusunda yerleştirmeniz yapılmışsa kazandığınız üniversitenin web sitesini ziyaret ederek yeni kayıt olacak öğrenciler için yapılan duyuruya göz atabilirsiniz. Üniversite tarafından açıklanacak olan duyuruda işinize yarayacak ve yapmanız gereken birçok bilgi yer almaktadır. Sizin bir nevi yol göstericiniz olacaktır. Ek olarak üniversitenizin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Yapacak olduğunuz işlemler zaten web sitesindeki duyuruda yer alacaktır.

Aklınızda kalan soru ya da merak ettiğiniz sorular var ise yorum kısmından bizlere belirtebilirsiniz. Size yararlı olabileceğini düşündüğümüz bazı konular;  Üniversitenin ilk günü nasıl olmaktadır? Geleceği parlak 2 yıllık bölümler nelerdir? Sözel puanla gidilebilecek olan mantıklı bölümler nelerdir? ve tercihlerde dikkat edilmesi gereken husulara gitmek için yazıların üstüne basmanız yeterlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir