Üniversite E-Kayıt Nasıl Yapılır?

E-Kayıt Nedir?

E-Kayıt üniversitelerin uygulamış olduğu bir kayıt sistemidir. Bu sistemin amacı öğrencilerin kazandıkları üniversitelere daha kolay ve hızlı kayıt olabilmeleridir. E-Kayıt sayesinde öğrenciler E-Devlet sistemi üzerinden kazandıkları üniversitelere kayıtlarını gerçekleştirebilmektedir. Eskiden üniversiteler elle kayıt yaptıkları için çok aksamalar ve hatalar meydana gelmekteydi. Öğrencilerden kayıt olmaları için belgeler ve resimler isteniyor ve kayıt yapabilmek için üniversiteye gitmek gerekiyordu. Bu da hem uzun sürüyor hem de can sıkıcı oluyordu. Getirilen E-Kayıt sistemi ile öğrenciler artık tek bir tıklama ile üniversitelerin kayıt olabilmektedir.

E-Kayıt Nasıl Yapılır?

E-Kayıt E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Sonuç belgenizde yazan E-Kayıt tarihi doğrultusunda E-Devlet sistemine giriş yaparak E-Kayıt alanına girmelisiniz. Girdiğiniz ekranda direk olarak kazandığınız üniversite ve fakülte çıkacaktır. Burada belirtilen adımları eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. İşlem sonlandığında size sistem tarafından okul numarası verilecektir. Kısa bir süre sonra ise SMS olarak cep telefonunuza kayıt olduğunuz üniversiteden hoş geldin mesajı alacaksınız. Ancak kayıt işleminiz okul numaranızı aldığınız andan itibaren son bulacaktır. Okul numaranızı aldığınız zaman artık resmi bir şekilde üniversiteli olacaksınız.

E-Kayıt Avantajları Nelerdir?

 • Kısa sürede kayıt olabilme
 • Kolay ve basit arayüz
 • Herhangi bir evrak gerektirmez
 • Tek tıkla işlem yapabilme
 • Bulunduğunuz şehirden kayıt yapabilme imkanı

Kaydım Oldu Mu? Nasıl Anlayacağım?

Kaydınız size SMS olarak zaten belirtilecektir. Ancak SMS gelmez ise üniversitenizin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı bölümünü arayarak görevlilerden kaydınızı sorgulatabilirsiniz. Bu sayede kayıt işleminizi tam olarak gerçekleştirebilirsiniz.

E-Kayıtta Belgeye Gerek Var Mı?

E-Kayıt sırasında herhangi bir belgeye gerek yoktur. Bütün belgeler E-Devlet üzerinde otomatik olarak alınmaktadır. Sadece bilgileri onaylayarak doğrulamanız gerekmektedir.

E-Kayıt ile aklınızda kalan yerleri bizlere yorum olarak atabilirsiniz. Birlikte çözüm yolları arayabiliriz.

 

Üniversite E-Kayıt Nasıl Yapılır?” için 4 yorum

 • Ağustos 31, 2018 tarihinde, saat 3:45 pm
  Permalink

  Teşekkür ederim allah senden razı olsun tam aradığım bilgiydi.

  Yanıtla
  • Ağustos 31, 2018 tarihinde, saat 4:53 pm
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz naim bey

   Yanıtla
  • Eylül 3, 2018 tarihinde, saat 4:31 pm
   Permalink

   Sizler sayesinde.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir