Son Trend Doğum Koçu

Son Trend Doğum Koçu

Son dönemlerin en çok tartışılan ve cevabı kişiden kişiye göre değişen konulardan biri sezaryen doğumun mu yoksa normal doğumun mu daha iyi olduğudur. Bakanlık ve sağlık çalışanları hem bebek hem de anne sağlığı açısından en doğru seçimin normal doğum olduğu cevabının üzerinde durmaktadır. Ancak, annenin normal doğum durumundan korkması, bu süreçte kafaları oldukça karıştıran bir durumdur. Bu sebeple yepyeni bir meslek dalıdır. Doğum koçluğu sağlık bakanlığı tarafından da desteklenen ve annelerin normal doğum korkularını hafifletmek için çalışan ve kadınların normal doğumu seçmelerini amaçlayan kişilerdir.

 

Doğum Koçu Kimdir?

Doğum koçu normal doğum yapacak annelerin, hamilelik dönemlerini daha stressiz ve daha rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamak adına doğum korkularını hafifletmek adına başlatılan bir uygulamadır. Ebelerin doğum koçluğu yapabilmeleri için belirli bir eğitim sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu eğitimin ardından doğum koçu ünvanını almaya hak kazanan ebele, annelerin doğum süreçlerini daha rahat geçirmelerini sağlamak için doğum esnasında yanlarında bulunarak büyük bir destek olmaktadırlar.

Doğum Koçlarının Görevleri

Doğum koçları anneler ile birlikte doğuma girmek ile görevlidir.

Doğum esnasında, anne ile yakından ilgilenerek doğumun kolay geçmesini sağlarlar.

Doğum öncesinde anneye birtakım taktikler vererek doğumunun çok daha kısa sürede gerçekleşmesinde ciddi katkılar sağlar.

Hamilelik sürecinde anneye kendi başına yapacağı ve bu dönemlerde yaşayabileceği ağrı miktarının azaltmasını sağlayacak masaj eğitimini verir.

 

Doğuma Doğum Koçu İle Girmenin Yararları;

Annenin doğumunu gerçekleştirebilmek için hastaneye gelmesi ile tamamen anneye odaklanan doğum koçunun ilk hedefi doğum korkusunun azalmasını sağlamaktır. Anne adaylarının doğum korkularını azaltıp rahatlamalarını sağlayarak normal doğuma daha olumlu bakmalarını saplayarak gereksiz narkoz almalarını önlemektedir.

Doğum esnasında doğumu gerçekleştiren ameliyathane ekibi tüm alakalarını bebek ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi üzerine yönlendirmektedir. Bu süre zarfında, annenin duygusal olarak yaşadıkları ile ilgilenmeleri pek fazla mümkün değildir. Doğum koçu bu sırada annenin gerek fiziksel gerekte duygusal durumunu takip eder ve gerektiği hallerde anneye destek verir. Doğum esnasında yapması gerekenler hakkında yönlendirmede bulunarak doğum sürecini kolaylaştırmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir