Sivrisinekler neden bizleri ısırır ?

Hepimiz sivrisineklerin bizleri ısırmasından şikayetçiyizdir. Kimi zaman rahatsız edici bir ses eşliğinde geldiklerini anlarız. Kimi zaman ise ince bir acı ile ısırıldığımızın farkına varızız. Peki ya neden sivrisinekler insanları ısırırlar ? Bu soruyu hepimiz merak etmişizdir. Sizlerle birlikte bu soruların cevabını arayacağız.

 

Sivrisineklerin bazı insan kanlarını daha çekici bulduğu iddia edilmektedir. Ancak tam anlamıyla kesinlik kazanan bir durum ortada yoktur. Bu iddialar birkaç söylemden öteye gidememiştir. Birçok uzman bu konuda hala araştırmalarını sürdürmektedir. İleriki dönemlerde çıkacak olan krem ve türevleri gibi kişisel bakım ürünleri ile bu sorunun ortadan kaldırılması planlanıyor. Biz de umarız ki başarılı olabilirler.

Sivrisinekler ne ile beslenir ?

Sivrisinekler hakkında bilinen çok yanlış kalıplar vardır. Aslında bu böcekler kan ile beslenmez. Sadece dişi sivrisinekler kan ile beslenmektedir. Bu da onun yumurtlama dönemine girmesi için gereklidir. Erkek sivrisinekler ise meyveler ve meyvelerin sularından beslenmektedir. Bu sayede onlar da yaşamlarını devam ettirebilmektedirler.

Sivrisinekler bazı insanları daha çok mu ısırır ?

Toplum içinde bilindiği üzere sivrisinekler bazı insanları daha çok ısırmaktadır. Bu da o kişini daha çok kan grubundan kaynaklanmaktadır. Farklı kan grupları onlara daha çekici gelir ki yapılan araştırmaya göre dünya üzerindeki insanların %20’si onlara çekici gelmektedir. Araştırmalara göre 0 kan grubuna sahip olan insanlar sivrisineklerin en büyük ilgi odağı oluyorlar. 0 kan grubu sivrisineklere daha lezzetli gelmektedir. Bu yüzden de bu kan grubuna sahip insanları daha çok rahatsız etmektedirler.

Sivrisineklerden korunmanın yolları nelerdir ?

Bu konuda da birçok araştırma yapılmaktadır. Bilindiği gibi böcek önleyici vucüt kremleri , losyonları ve spreyleri bulunmaktadır. Bunları doktor onaylı olmak üzere eczanelerden temin edebilirsiniz. Doğal yöntemlerle sivrisinekelerden korunmanın yolları da vardır. Amerika’da yapılan bir araştırmada ise bir şişe bira içmek sivrisineklerden korunmak için iyi bir yol olarak gösteriliyor. Doğruluğu kesinleşmemesine rağmen bazı uzmanlar bunu onaylamaktalar.

Hamilelikte sivrisinek sıkıntısı

Sivrisinekler hamileleri fark edebilmektedir. Evet yanlış duymadınız. Sivrisinekler görsel ve işitsel algısı hamile kadınları fark edebilmete ve onlara yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Hamilelikte çok fazla kimyasal madde ( sprey , krem , losyon ) almak zararlı olduğundan anne adaylarının sinek giremeyen bir yerde kalması daha mantıklı bir yol gibi gözükmektedir.

Sivrisineklerin giremeyeceği ortam nasıl hazırlanmalıdır ?

Sineklerin girememesi için nalburlarda ya da bahçe ürünleri satan mağazalarda sineklikler bulunmaktadır. Evlerinizin camlarına , balkon kapısına , dış kapınıza sineklikler takabilirsiniz. Bu sayede sinekler evinize giremeyecek ve geceleri daha rahat uyku çekeceksiniz. Bu da sizlerin herhangi bir yerinizin ısırılmaması demek oluyor.

Son olarak karbondioksit ve ayak kokusu da sivrisinekleri harekete geçiren kokular arasına girmektedir. Bu yüzden eğer evinizde sinekliğiniz yoksa ayaklarınızı yıkayarak uyumanızı tavsiye ederiz. Karbondioksitli ortamlardan uzak kalmanız hem sağlığınız hemde ısırılmamanız açısından önemli bir noktadır.

Sivrisinekler neden bizleri ısırır ?” için 8 yorum

 • Ağustos 4, 2018 tarihinde, saat 11:28 pm
  Permalink

  Nedir bu sineklerden çektiğimiz yaaa

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 9:09 am
   Permalink

   Haklısınız sölyediklerimizi yaparsanız etkili bir sonuç alabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 8:06 pm
  Permalink

  Uyuz ya sivrisinekler

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 9:25 pm
   Permalink

   Haklısınız Cafer bey

   Yanıtla
 • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 8:06 pm
  Permalink

  Ah şu sinekler

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 9:24 pm
   Permalink

   Çok haklısınız Cafer bey

   Yanıtla
 • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 8:13 pm
  Permalink

  Sivrisineklerden korunmanın ideal çözümü adlı başarılı bir makale

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 9:24 pm
   Permalink

   Teşekkür ederiz Feyzullah bey

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir