Sağlıklı yaşam nasıl olmalıdır ?

Genel Bilgiler

Sağlıklı yaşam ile ilgili neler yapılması gerekli size bahsetmek istiyorum. Öncelikle arkadaşlar sitemize hoş geldiniz. Bu konu ile ilgili öğrenmek istediklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

İlk önce yapmamız gereken spor yapmaktır. Yediğimize içtiğimize dikkat etmek, diyetlerimizi düzenli yapılması gerekiyor. Moraliniz düzgün olmalı, kendimizi stresten uzak tutmalıyız. Dengeli beslenmeliyiz.. Bol bol su içmemiz gerekir. Sabah, öğle akşam yemeğimizi düzenli ve dengeli yapmalıyız. Protein verici yemek ve içecekler tercih etmeliyiz. Yazın güneşte çok durmamalıyız. Yazın çok sıcaklarda günde 3 defa banyo edilmesi sağlık açısından önemlidir.

Sağlıklı yaşam için çok yağlı yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durmak gerekir. Uzun sağlıklı bir şekilde yaşamak için sebze ve meyvede yememiz gereklidir. Kendi mevsiminde yenilen sebze ve meyveler dağa sağlıklıdır. Cevizde beyine çok faydası vardır. Evinizde kabuğundan çıkmış cevizler vardır. Onları yemek yerine kabuğunda olan cevizi alın kırıp yemeyi deneyin daha faydalıdır.  

Sağlıklı yaşam için beyniniz yorulmuşsa beyninizi fazla zorlamayın zeka oyunları ve soruları beyninizi çalıştırmasında yardımcı olur. Bu oyunlar insanların beyni için faydalı ama bir zaman sonra beyninizi yorabilir. Bu durumda oyunu bırakın beyninizi dinlendirin. Beyninizi dinlendirmek için televizyon, bilgisayar gibi kafayı yoracak şeylerden uzak durmanız sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Stresten ve gerilimden uzak durmalısınız.

Sigara ve Alkol

Sağlıklı yaşam için sigara ve alkolden kesinlikle içilmemelidir. İçiyorsanız ve bırakamıyorsanız tedaviye başlanmalı ve bu tedavi sonucunda sigara ve alkolü bırakabilirsiniz. Bu tür maddeler akciğer, böbrek, yemek borusu ve hemen hemen vücudunuzun her yerine zarar verebilir. Bu durumda kanser, böbrek yetmezliği, nefes tıkanıklığı gibi bir çok hastalıklara neden olabilir. Buda sizin sağlıklı yaşamanızı engeller. Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız bunlarda uzak durmalısınız.

Epilepsi sara hastaları içinde sağlıklı bir hayat geçire bilmesi için sigara, alkol, uyuşturucudan uzak durmalıdırlar. Günümüzde her gün yapılan çay, kahve, asitli içeceklerde epilepsi ve sara hastalarının sağlığı acısından sakıncalıdır. Bu tür içecekleri çok içmemelisiniz.

Uyku Düzeni

Uyku düzeni sağlıklı bir yaşam sürdürmek için çok önemlidir. Akşam geç saatlerde yatmamalıyız. Çok fazla uyumamalıyız. Uyuma düzeni çok önemlidir. Gün içinde uyumamaya dikkat etmeliyiz. Çok uyumak beyni yorabilir. Uyurken yatış şeklide çok önemlidir. Yatış düzeniniz dağınık olmamalı yatakta vücudunuz düz duracak şekilde uyumalısınız.

Spor

Sağlıklı yaşam için spor olmazsa olmazdır. Spor sizin için en uygun olanı akşam saatleridir. Spor vücudunuzun sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlar. Her gün spor yapacaksanız 10 veya 15 dakika hafif tempolu koşabilirsiniz. Her gün spor yapamıyorsanız en az 30 dakika koşmalısınız. Spor yaparken çok yorulmuşsanız başka zaman devam etmelisiniz. Bir sağlık probleminiz varsa spora başlamadan önce spor eğiticilerinden yardım almalısınız. Sabahları kendimizi yormadan yürüyüş yapalım. Sabahları kendimizi yormadan sporumuzu yapalım.

 

Uzun ve Sağlıklı yaşam için yukarıda anlatılan yöntemleri uygularsanız faydasını göreceksiniz. Kafanıza takılan ve eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum yazın biz sizin yorumlarınızı dikkate alacağız.

Sağlıklı yaşam nasıl olmalıdır ?” için 4 yorum

 • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 7:23 pm
  Permalink

  Bunları öğrendiğim iyi oldu teşekkürler bilgiizi ailesine başarılarınızın devamını dilerim.

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 8:21 pm
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Ağustos 6, 2018 tarihinde, saat 12:57 pm
  Permalink

  Aynen ha böyle olmalı uşaklar sağlığınızı düşünüyorsanız ha böyle yapın. Ha bu işlere devam hayde sağlıklı yaşamlar herkese Teşekkürler

  Yanıtla
  • Ağustos 6, 2018 tarihinde, saat 5:15 pm
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz Serdar Bey 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir