Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Atamaları

Özel Eğitim Öğretmenliği Türkiye’de birçok üniversitesinde bulunmakta olup eğitim fakültelerinin gözde bölümlerindendir. Eğitim fakülteleri genel anlamda öğretmenlik mesleği ile ilgili departmanları kapsamaktadır. Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü ise günümüzde öğretmenlik programlarından en çok tercih edilen alanlardan bir tanesidir. Özel Eğitim Öğretmenliği ülkemizde özel eğitim alanına duyulan ihtiyacı karşılamak amacı ile uzman öğretmenler yetiştirmektedir. Bu sayede daha bilgili ve alanında etkili öğretmenler yetişmektedir. Bu da ülkemize oldukça fazla katkı sağlamaktadır.Özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçları daha iyi koşullarda sağlanmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenliği Tarihçesi

Özel Eğitim Öğretmenliği alanında ilk kez ülkemizde 1889 yılında İstanbul Ticaret Mektebinde işitme engelli çocuklar okulu açılmıştır. Bu okul
ilerleyen yıllarda görme engelli çocuklar için de hizmet vermeye başlamıştır.Dünyada genelinde baktığımızda ise ilk özel eğitim kurumunun Fransa’da 1755 yılında açıldığını görüyoruz. Bu da bizlerin Özel Eğitim Öğretmenliği alanında ne kadar geç işe koyulduğumuzu göstermektedir. Ancak gelişen teknoloji ile çağa ayak uydurmaya çalışan alanımızın ilerleyen zamanlarda dünyaya öncü olmasını diliyoruz.

Özel Eğitim Öğretmenliği Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Özel Eğitim Öğretmenliği ülkemizin özel eğitim kurumlarına ve birçok farklı kuruma uzman öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan bir lisans programıdır. Ülkemizde 40 tan fazla üniversitede Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Bu bölümler 4 yıllık lisans programından oluşmaktadır. Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.Bu bölüm hem devlet üniversitelerinde hemde özel üniversitelerde bulunmaktadır. Bu lisans programında Erasmus,Farabi,Mevlana öğrenci değişim programları mevcuttur. Öğrenciler bu değişim programlarının koşullarını yerine getirdikleri taktirde üniversitesinin ilgili departmanına müracaat edebilir. Bu sayede programlardan yararlanabilmektedir. Bu koşullar üniversitelerin ilgili bölümlerinde duyurulmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenliği geçtiğimiz yıllarda tek bir çatı altında toplandı. Bu alan daha önceden zihin,işitme,görme engelliler öğretenliği olarak dallara ayrılmaktaydı. Son yapılan düzenleme ile tek bir çatı altında Özel Eğitim Öğretmenliği olarak birleştirildi. Kimi akademisyenlere göre yerinde bir değişiklik olmasına rağmen kimi akademisyenler de gereksiz bir değişiklik olarak gördü. Yetersizliği bulunan bireyler için çok önemli olan bu alan günümüzde birkaç sorunun dışında olması gerektiği gibi güzel bir şekilde ilerlemekte.

Özel Eğitim Öğretmenliği ‘nde Materyal Önemi

Uygulamaya yönelik bir alan olduğundan materyaller oldukça büyük öneme sahip olmaktadır. Her çocuk öğrenebilir ilkesi her zaman dikkate alınmalıdır.Çocuk sizin tekniğiniz ile öğrenemiyorsa siz onun tekniği ile öğretmelisiniz.Çocuklara sınıfta eğitim verirken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle olarak seçtiğiniz materyal kaliteli olmalıdır. Renk atmamalıdır. Ya da kesici , kırıcı uçlara sahip olmamalıdır. Sağlıkla uyumlu olmalıdır. Çocuklar bu materyaller ile eğitim alırken sağlıklarına herhangi bir etki yapmamalıdır. İşlenen konu ile ilgili materyal kullanımı öğrenmeyi daha kalıcı hale getirecektir. Materyali temin ederken sağlık bakanlığı onaylı olmasına dikkat etmelisiniz. Temin ettiğiniz materyali uzun yıllar kullanacağınız için sağlam malzemeden üretilmesi oldukça önemlidir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı

Özel Eğitim Öğretmenliği lisans programı 4 yıldan oluşmaktadır. Bu 4 yıllık lisans eğitimde uygulama ve teorik dersler verilmektedir. İlk yılda teorik eğitimler verilmektedir. 2 , 3 , 4 . sınıflarda ise teorik eğitimin yanında uygulama eğitimi de verilmektedir. Verilen bu uygulama eğitimi sayesinde öğretmen adayları mesleğe başladıklarında daha çabuk işlerine adapte olurlar. Üniversitelerde uygulama eğitiminin olmasını avantaj olarak söyleyebiliriz.

Özel Eğitim Öğretmeni Olmak İçin Gereken Özellikler

Öncelikle bu mesleğin başında sabır gelmektedir. Sabır bu işte çok önemli bir faktördür. Çocukları sevmeli onlara kendi çocuğunuz gibi davranmalısınız. Unutulmamalıdır ki hepimiz birer engelli adayıyız. Hayatın bizlere neler getireceğini bilmiyoruz. Karşılaşacağınız ve hayatınızın sonuna kadar bu meslekle uğraşacağınız için çocukları sevmelisiniz. Unutulmamalıdır ki cahil insan bir şey bilmeyen insan değildir. Cahil insan bildiği şeyleri başkalarına aktarmayan insandır. Bu yüzden araştırmaya ve paylaşmaya açık bir insan olmanız gerekir. Bu meslekte sadece bildiklerinizi paylaşmayacaksınız. Onlara sevginizi ve kalbinizi açacaksınız. Bu yüzden mesleğin anahtar kelimesi olarak şefkat kelimesini uygun görüyorum.

Özel Eğitimde Sertifika

Bilindiği üzere belirli alanlardan sertifika alınarak özel eğitim öğretmeni olunabiliyordu.Ancak uygulama şu an askıya alındı. Bu konu hakkında ok fazla yanlış bilgi ortalıkta gezmektedir. Gel gelelim işin aslına. İşin aslı şu şekilde sertifika alan öğretmenler özel kurumlarda öğretmen yardımcısı olarak çalışabilirler. KPSS sınavına girerek devlet kurumlarına atamaları olmaz. Bir miktar sınıf öğretmeni kurs dahilinde özel eğitim kurumlarına norm fazlası olarak kaydırılmışlardı ancak bu uygulama da devam etmiyor. Bu hususa da değinmek istedik. Hala aklınıza takılan bir soru varsa yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği Taban Puanları

Buraya yazacağım yazı sadece Özel Eğitim Öğretmenliği alanı için değil diğer tüm alanlar için de geçerlidir. Bir bölüme yerleşebilmek için puan çok da önemli değildir. Çünkü önemli olan sıralamanızdır. Örnek verecek olursak ; 475 puan alıp sıralamanız 100.000 olabilir ya da 385 alıp sıralamanız 15.000 olabilir. Bu yüzden biz tercih listemize eklerken sıralamamızı baz alacağız. Puan hiç mi önemli değil ? Elbette önemli ancak tercihlerimizde puana göre değil sıralamaya göre yerleşiyoruz. Geçen yılın sıralama verilerini baz alalım. Geçen yıl 0-23.000 aralığında sırlaması olan öğrenciler özel eğitim öğretmenliği bölümünü okumaya hak kazandılar. Yani bu bölüm geçen yıl ilk 23.000 den öğrenci aldı. Ancak bu sene için tahmin yürütmek çok zor çünkü bu yılın verilerini bu yıl tercih yapacak öğrenciler belirleyecektir. Bu konuda aklınızda kalan şey varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları

Bundan birkaç yıl öncesine kadar özel eğitim alanında çok düşük puanlara atamalar gerçekleşebiliyordu. Şu an ise birçok yerde açılmasının ardından orantılı olarak atama puanları da artmış oldu. Ancak yine de diğer öğretmenlik programlarına nazaran daha kolay iş bulabilme imkanları mevcut. Maaş konusuna gelecek olursak günümüz koşullarında dolgun maaşa sahipler. Ancak çok para alıyorlar diye bu bölümü tercih etmeyin. Zira yaptığınız mesleği sevmeniz çok önemli. Bu meslekte sevilmeden yapılacak bir meslek değil. Bu yüzden hayatınızın her anında yaptığınız işi sevin. Bu meslek olabilir aldığınız bir araba ya da ev olabilir. Her şeyden önce sevmelisiniz. Ekonomik çıkarlar ikinci planda kalmalı. Para için değişen ve şekilden şekile giren insanların ne kadar itici olduğunu anlatmama gerek yok. Bunu sizler de biliyorsunuz.

Her neyse konu biraz dağıldı. Şimdi kendi konumuza dönelim. Atama konusunda her öğretmenlikte olduğu gibi mülakat uygulanmakta. Bunun için de KPSS sınavından belirli bir puan alıp mülakata çağrılmanız gerekli. Mülakatta da başarılı olan öğretmen adayları öğretmen olmaya hak kazanmaktadırlar ve kurumlara atamaları yapılır. Bu konuda da aklınıza takılan soru olursa yorum kısmında bizlere belirtebilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği Okuması Zor Mu ?

Bölüme severek gelmişseniz çok güzel ve zevkli geçecektir. Baskılar sonucu bu bölümü yazmışsanız elbette çok zorlanacaksınız. Ancak çok zor bir bölüm değil. Çok fazla zorlanılmayacağını düşünmekteyim. Ağır dersler var ancak biraz çalışma ile halledilecek tipte dersler bir çoğu. Bunun yanında alfabe eğitimi almaktasınız. Örneğin işitme dersinde işitme engel türlerini ve cihaz tiplerini görüyorsunuz. Bu şekilde içeriklerde biraz zorlanmanız çok doğal ancak alıştıktan sonra hepsi kolay gelecektir.

Aklınıza takılan soru var ise bize yorum kısmında belirtebilirsiniz. Yazmamızı istediğiniz konuları da yorum kısmında bizlere belirtebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ek olarak bende bu alanda okumaktayım sorularınız olursa yanıtlayacağım.

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Atamaları” için 2 yorum

 • Ağustos 4, 2018 tarihinde, saat 11:31 pm
  Permalink

  Özel eğitim bu sene kaç puanla alır

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 9:11 am
   Permalink

   Bunu önceden kestirmek zor ancak birçok üniversitede yeni açıldığı için sıralamalar biraz daha yukarılara kayabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir