Öğretmenlik mesleği ve maaşları

 

Merhabalar bu analtımımızda öğretmen maaşları hakkında da bilgi veren makalemiz birçok yönü ile mesleği değerlendirecektir. Yazımıza geçelim..

 

Öğretmenlik mesleği ve Öğretmen maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Öğretmenlik mesleği çok kutsal bir meslektir. Bilim ile yakından ilişkili olduğu için evrensel bir meslektir. Herşeyden önce toplumu eğitme sanatıdır. Öğretmenlik mesleği bir sanat olduğu kadar öğretmen yetiştirmek de bir sanattır. Bu yüzden öğretmen yetiştirirken önemli olan şey donanımlı öğretmen yetiştirmektir.

 

Öğretmenlik mesleği hakkında ön bilgi

Öğretmenlik mesleği sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Okuması da çalışması da çok zor olan bir alandır. Gel gelelim toplumda yapılaşmış bir söz vardır. ”Öğretmen ol bu devirde , çok rahat vallahi ” . Bu söz çok yanlıştır. Çünkü sizler öğretmen olduğunuzda sadece iş yapmayacaksınız. Toplumu eğitecek ve bir milleti geleceğe hazırlayacaksınız.  Bu yüzden çok donanımlı olup kendizini sürekli geliştirmelisiniz.

Öğretmen olmak için yapılması gerekenler

Öğretmenlik mesleği yapabilmeniz için öncelikle ünivsersitelerin öğretmenlik programlarından bir tanesinde okumanız ve bu programı başarı ile bitirmeniz gerekmektedir. Örneğin Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü okuyup bitirdiğinizde KPSS sınavına giremeye hak kazanırsınız. Bu sınavdan başarılı olduktan sonra mülakata çağırılır bu mülakatlarda da başarılı olursanız atanırsınız. Ancak bu yazılanlar uzun bir zaman gerektirir. Zaman ile birlikte yanında güçlükler de getirmektedir. Eğer bu mesleği yapmayı gönülden istemiyorsanız hiç bu yola başlamayın diyebilirim. Çok zorlandığınız zamanlar olacaktır. Ancak kendinize inanıp bu zorlukları emin adımlarla yürürseniz emin olun başarılı olacaksınız.

Atandıktan sonra ise ”salla başı al maaşı ” kafasında olursanız başarısız olursunuz. Çünkü aileler evlatlarını sizlere teslim edeceklerdir. Siz onlara bir şey katamazsınız yine başarılı olursunuz. Ancak kendinizi sürekli geliştirir ve yeniliklere açık olursanız her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Öğretmenlik mesleği ni derinlemesine incelemeye devam edelim.

 Öğretmen olamanın zorlukları

Öğretmenlik mesleği nin güzel yanları olduğu kadar zor ama zevkli yanları da vardır. Bu zorluklar daha okurken başlamaktadır. Okurken sürekli bir şeyler araştırmak , bir şeyler öğrenmeye çalışmak zor olduğu kadar da eğlencelidir. Yeni insanlar tanıdığınız gibi artık insanları çözümlemeye de başlarsınız. KPSS sınavı ve Mülakat aşaması zaten başlı başına bir çiledir. Bu zor yolda kendinize güvenmeniz önemli bir detaydır. Unutmayın ki inanmak başarmanın yarısıdır.

 

Atandığınızda sürekli bir bölgede kalmayacağınız için farklı şehirlere gideceksiniz ve yeni yerler keşfedeceksiniz. Bu kulağa hoş gelse de meşakkatli bir iştir. Kurulu düzeniniz ve ortamınızı bırakarak yeni ve bilmediğiniz bir ortama geçiyorsunuz. Zor olsa gerek. Ailenizden uzak bir hayata atılmış oluyorsunuz. Bu memleketin her toprağı bizim bilinci ile mesleğinizi yaparsanız bu anlattığım zorluklar size çok fazla sorun çıkarmayacaktır. Her öğretmenin bu görüş doğrultusunda eğitim ve öğretim yapması temel temennimizdir.

 

 Öğretmenlik mesleği maaşları

Öğretmenlik mesleği maaşları genel anlamda değişkenlik göstermektedir. Bunun sebebi aile yapınız ve kadrolu ya da sözleşmeli olmanızdır. Evli ve 3 çocuklu olan bir öğretmenin aldığı maaş ile bekar ve çocuksuz bir öğretmenin aldığı maaş arasında fark vardır. Sözleşmeli ya da kadrolu bir öğretmen arasında da maaş farkı vardır. Hadi gelin birlikte son verilere göre öğretmen maaşlarına göz atalım.

2018 yılı kadrolu öğretmenler 9/1 -0- 3.068 tl ile 3.175 tl arasında maaş almaktalar. 5/1-9- olanlar ise 3.169 tl ile 3.279 tl maaş alıyor. 3/2 -16- olanlar ise 3.374 ile 3.4925 tl arasında maaş alıyor. 1/4 25 ve üzeri olanlar ise 3.537 ile 3.660 tl maaş alıyor.

Öğretmenlik mesleği nde maaşlar hesaplanırken kademeniz , departmanınız , kaç yıldır bu mesleği yaptığınız ve göreviniz dikkate alınmaktadır. Maaşlara ek ders ücreti de eklendiğinde maaşınız oldukça artmaktadır. Ek ders ücretleri ise  ;

Kadrolu Öğretmen: 12.81 TL
Sözleşmeli Öğretmen: 10.97 TL

olarak belirlenmiştir.

Öğretmenlik mesleği yapmak için gereken özellikler

Öncelike yukarıda belirttiğimiz gibi üniversitelerin öğretmenlik programlarından mezun olmalısınız. Öğretmenlik mesleği kişisel özellikleriniz ile uyuşan bir meslek olmalı. Gerektiği yerde fedakarlıklar yapabilmelisiniz. Mesai saati dışında zamanınızı ayırmanız gerekebilir. Bu durumlarda özel yaşantınızdan fedakarlık edebilmelisiniz. Aileler ile ilişki içinde bulunacağınız için ikili ilişkileriniz iyi olmaldır. Çekingen bir özelliğe sahip olmamalısınız. Öğretmeye ve öğrenmeye hevesli olmalısınız. Akıcı ve etkili konuşmayı geliştirmeniz gerekmektedir. Öğrencilerinizi kendi evlatlarınız gibi görebilmelisiniz.

Aileler ile sürekli iletişim içinde olmalısınız. Öğrencileriniz evdeki durumlarını sürekli takip ediyor olmalısınız. Çocuğun günlük yaptığı davranışları kayıt etmelisiniz ve davranış analizi yaapmalısınız. Bunun yanında iyi bir dinleyici ve izleyici de olmalısınız. Öğrencilerinizi sadece eğitim açısından değil insani açıdan da eğitmelisniz. Biliyoruz ki iyi insan yetişmektir önemli olan. Öğretmenlik mesleği nde öğrencilerinize öncelikle iyi insan olmayı öğretmelisiniz.

 

Makalemiz bu kadardı bizimle paylaşmak istediğiniz her konuyu yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Yorumlarınız bizler için oldukça değerlidir.

Öğretmenlik mesleği ve maaşları” için 4 yorum

 • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 9:38 pm
  Permalink

  Benim oğlum da öğretmenlik okuyor tesekkürler

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 9:47 pm
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz

   Yanıtla
 • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 8:02 pm
  Permalink

  Teşekkürler gizmetleriniz İcin

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 8:03 pm
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir