Mitomani nedir?

 

Bugünkü konumuzda Mitomani hastalığı nedir. size ondan bahsedeceğiz.Öncelikle Sitemize hoş geldiniz. Yalan Söyleme hastalığı nasıl tedavi edilir. Bu hastalar için yapılması gereken  hususlar nelerdir.

Mitonami yalan söyleme hastalığıdır. Bu hastalar hiç bir şey olmamışken sürekli yalan söylerler. Mitomani hastalığı halk arasında bilinen hastalıktır. Bu hastalar genelde çevresindeki insanların ilgisini çekebilme ve ortam edinebilmek için yalan konuşurlar. Bu yalanları söyledikçe devamı geliyor. Bu nedenle mitomani dediğimiz hastalığa yakalanmış oluyor. Günümüzde sık karşılaşılan bir hastalıktır. Bu hastalar sürekli yalan söyledikleri için ilerde psikolojik bir soruna dönüşebilir. Bu yalan söylemeler gittikçe çoğalınca Mitomani hastalığına yakalanır. Bazı insanlarda bu tür hastalıklar çevresindeki kişilerin duygu, düşünce ve tavırlarından onlara karşı yalan söyleme ihtiyacı duyabiliyor.

Çevresindeki insanların kişiye duygu ve düşünceleri iyi yönde değilse insanların dikkatini çekebilmek için yalan söylerler.  Bu durumda yalanları gittikçe artar ve Mitomani dediğimiz yalan söyleme hastalığına sebep olur. Yalan söyleme hastalığı devam ederse bu sefer kendi söyledikleri yalanlara inanır.Bu tür hastalıkları olan insanlar hasta olduğunu düşünmezler. Bu da mitomani hastalığının gittikçe büyümesine yol açmasına sebep olur. Bu nedenle tedavi olabilmesi için ikna edilmesi gereklidir. Bu kişilerin  yalan söylediği yüzüne karşı söylendiğinde agrasif ve alıngan olurlar. Söyledikleri yalanlarla  eğlenirler ve kendini başkalarından üstün görürler.

Mitomani Hastalığına Yakalanma Sebepleri Nelerdir

Yalan söyleme hastalığına yakalanan kişiler çocukluğunda büyüklerinden görmüş oldu yalanlardan doğruyu göremediğinden bu hastalığa yakalanırlar. İnsanlar çocukluğunda ailelerini gözlemler ve ailesinin doğrusu ve yalanları ile onları örnek alırlar. Bu durumda çocukların ileriki yaşlarda yalan söyleme hastalığına yakalanmasına neden olur. Çocukların sağlığı acısında bu hususlara çok dikkat etmeliyiz. Çocuğunuz bu hastalığa yakalanmışsa hemen tedavisine başlayın.  Bunun dışında  çocukluğunda yaşamış olduğu istismara uğramak, kişilik bozulması sebeplerden olabilir. Bu hastalığa yakalanmış bir kişinin hastalığı nasıl anlaşılır ona bir göz atalım.

İnsanlardaki Mitomani Hastalığı Nasıl Anlaşılır

 1. Hiç bir şey olmadan sık sık yalan söylemek
 2. Yalan söylediklerinden zevk almak
 3. Yalan söylediği anlaşılınca insanlara karşı kızması ve alıngan tavırları olması
 4. Kendi söylediği yalanlara inanması
 5. Kendi inandığı yalanları söylerken inandırıcı olmadığından
 6. Yalan söylerken kurgusal olmaması

Mitomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Bu tür hastalıkları olan insanlar hasta olduğunu düşünmezler. Bu sebeple Mitomani hastalığı olan insanların hastalığını yakınları görür ve  tedavi için ikna ederler. Bu hastaların durumu psikolojik olduğundan psikiyatrilere gösterilmesi gerekiyor. Bu hastaları tedavi için ikna edilirken nasıl bir yöntem uygulamalı onlara bakalım.

Mitomani Hastasının Yakınlarının Yapması Gereken Yöntemler

Hastalığını kişiye söylerken sakin ve güler yüzlü olmak gerekir.

Kişinin mitomani hastası olduğuna inandırmak.

Kişi hasta olduğuna ikna edildikten sonra hastayı tedavi için ikna etmek

Doktor hastanın psikolojisinin durumuna göre tedavi  yöntemini uygular. Hastanın neden çok  yalan söylemesini  araştırırlar.  Daha sonra hastalığının durumuna göre tedavi  uygular. Bu tedavi  psikoterapi veya ilaç tedavisidir.

Mitomani nedir?” için 4 yorum

 • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 9:40 pm
  Permalink

  Konu için teşekkürler 🙂 güzel bir konuya değinmişsiniz

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2018 tarihinde, saat 9:47 pm
   Permalink

   İstediğiniz konuları belirtirseniz daha iyi olacaktır. Teşekkürler 😉

   Yanıtla
 • Ağustos 4, 2018 tarihinde, saat 11:30 pm
  Permalink

  Yalan konuşmak kötü bir şey ..

  Yanıtla
  • Ağustos 5, 2018 tarihinde, saat 9:10 am
   Permalink

   Haklısınız.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir