Mezunları En Yüksek Maaşla İşe Başlayan Bölümler

1. Tıp

Tıp bölümü halkın içinde bile yüksek popülariteye sahip, mezunlarının maaşlarının dolgun ve tatmin edici olduğu bir bölümdür. Kazanmasının zor olduğu gibi okuması da oldukça zordur baş ağrıtıcı derecede zor dersler olmasına rağmen mezun olduktan sonra mükafatlarını almaktadırlar. Eğer sıralamanız yetiyorsa kesinlikle tercih listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

2. Diş Hekimliği

Diş hekimliğinin eğitim süresi 5 yıldır. Öğrenciler bu beş yıllık eğitim boyunca gerek temel sayısal dersleri gerekse de ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü pratik ve teorik dersi alırlar. Özellikle 2. Ve 3. Yıldan sonra uygulamalı dersler yoğunlaşır. Öğrenciler çeşitli devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerinde staj görürler.

3. Eczacılık

Bu bölümü okurken bir ton ilaç adı ezberleyip hepsinin ne işe yaradığını bilmek zorundasınız ancak mezun olduktan sonra bu bilgileri gerçek hayatta kullanıp bu bilgiler üzerinden para kazanmak sizi mutlu edecektir. Kazanacağınız paralar azımsanmayacak kadar fazla ve size yeterince memnun edecektir.

4. Bilgisayar Mühendisliği

Geldik bilişimcilerin hoşuna gideceği bölümlerden birisine. Gerçekten bilgisayar işinden anlıyorsanız yazılım ve parça konusunda kendinizi geliştirdiyseniz bir miktar bu bölümü tercih edip sevdiğiniz işi yaparak para kazanabilirsiniz. Ne de olsa bir bilgisayar aşığını bir bilgisayardan daha mutlu eden tek şey daha iyi bir bilgisayardır.

5. PDR

Bu bölümün mezunları çeşitli eğitim alanlarında görev alarak ortama uyum sağlama vb gibi sosyal hayatı olumsuz etkileyen huyları olan öğrencilerle ve aileleriyle görüşürler. Gözlem ya da çeşitli ölçme araçları kullanarak, öğrencilerin çeşitli özelliklerini tanımalarına, ilgi ve yeteneklerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olurlar.

6. Elektrik Elektronik Mühendisliği

Çalışma alanı en geniş olan mühendisliklerden birisidir. Özel sektörde iş bulacağı gibi çeşitli devlet kurumlarında da  mühendis olarak çalışabilirler. Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğü ve bağlı birimler, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve bağlı birimler, Devlet Demiryolları, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü, çeşitli üniversiteler, Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve
Şehircilik Bakanlığı gibi devlet kurumları, mezunları iş bulduğu kurumların başında gelmektedir.

7. Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği mezunlarının iş olanakları yani çalışmaa lanları geniştir. KPSS’den yeterli puanı alanlar devletin birçok kurumunda
görev alabilirler. KPSS alımlarına bakıldığında, Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastaneler, Üniversiteler, Devlet Demir Yolları, Maden İşletmeleri, Acil Afet Yönetimi, İl Afet Ve Acil Durum Müdürlükleri, Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı ve daha birçok kurum ve kuruluşa atama yapıldı görülmektedir. Endüstri mühendisliği mezunları göreve başladıkları kurumlarda birçok farklı statüde görev alabilmektedirler. Bu statülerden bazıları da yöneticiliklerdir.

8. Veterinerlik

Hayvanları sevip onları tedavi etmek isteyenlerin bölümüne geldik sıra da veterinerler sadece hayvan tedavisi yapmayıp çeşitli ilaçlar hatta mamalar dahi satıp kendilerine gelir elde edebilmektedirler. Bunun yanında kendi muayenehanenizi açarsanız hem sevdiğiniz işi yapıp hemde kendinize önemli bir gelir kaynağı sağlamış olursunuz.

9. Maden Mühendisliği

Ülkemizdeki söylentilere göre yakın gelecekte atılımı gerçekleşecek madem devriminden sonra açıkta kalmayacağınız hemen hemen kesin olacaktır. Ülkemizin coğrafyasından ve ikliminden dolayı yer altı kaynakları oldukça fazla ve farklı çeşitlerdedir. Tercih edilebilecek mantıklı bir meslek grubudur.

10. Mekatronik Mühendisliği

Robotik teknolojilere ilginiz varsa bu bölüm ve meslek sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. Çünkü tarım, sağlık ve daha bir çok alandaki robotlar sizin elinizden geçip siz tarafından tasarlanıyor. Yapay zekanın robotlara uygulanışı ve kullanışına da bakarsak gelecek vaat eden mantıklı bir meslek grubu olarak listemizde tercih edilenler arasında.

Genel Özet

Arkadaşlar tercihlerinizde yardımcı olabilecek 10 meslek grubundan kısa kısa bahsettik sizlere bu gibi listelerin devamı için yorumda beğendiğinizi belli edebilirsiniz okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir