Kulağın Yapısı ve İşleyişi

Kulağın Yapısı ve İşleyişi

Kulak çevreden gelen seslerin toplanarak beyindeki işitme sistemine ulaştırılmasına yarayan, ses dalgalarını elektrokimyasal dalgaya çeviren, vücudun dengesinin korunmasına yardımcı olan, öğrenme süreçlerinde etkili bir biçimde kullanılan bir organdır. Kulağın yapısı oldukça karmaşık bir o kadar da mükemmel işleyişe sahiptir. Kulak dış, orta ve iç kulak denilen 3 ayrı bölümden oluşmaktadır.

 

  1. Dış Kulak

Kulak kepçesinden başlayarak kulak zarına kadar olan bölümdür. İşlevi çanak gibidir. Çevreden gelen ses dalgalarını toplar ve bu dalgaları elektrokimyasal dalgaya çevirir.

  1. Orta Kulak

Şakak kemiğinin içinde bulunan bezelye büyüklüğünde bir odacıktır. Çekiç, örs, üzengi kemikçikleri bu bölümde bulunur. Üzengi kemikçiğinin buradaki görevi orta kulak ve iç kulağı birbirine bağlayan oval pencereyi uyarmaktır. Orta kulak basıncı ayarlar. Ağzımızı açtığımızda orta kulaktaki kapakçıkta açılır. Bu sayede açılan kapakçıktan geçen hava kulak orta kulağa girerek dış basınç ile iç basınç dengelenir. Bu durum ise kulak zarının yırtılmasını önler.

 

  1. İç Kulak

Asıl işitme bu bölümde gerçekleşmektedir. Sinir hücreleri ile duyu hücreleri bu bölümde bulunmaktadır. İç kulak kemik dolambaç ve zar dolambaç olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşmaktadır.

  1. Kemik Dolambaç: Yarım Daire Kanalları, Dalız ve Salyangoz olmak üzere 3 bölümden oluşur. Yarım Daire Kanalları, içindeki sıvı ve tüysü yapı ile birlikte beyinciğin de yardımı ile vücudu dengesini sağlar. Dalız, oval pencerenin iç kulağa bakan tarafında bulunur. Görevi ise oval pencereden sinyalleri alarak Salyangoza iletmektir. Salyangoz duyu ve işitme hücrelerinin bulunduğu bölümdür. Koklear da denmektedir. Beyne giden işitme sinirleri Salyangoz’da bulunur.
  2. Zar Dolambaç: Kemik dolambacın içerisinde bulunur. Tutulmak ve Kesecik denen torbacıklardan oluşur. Tutulmak, Yarım Daire Kanalları ile Kesecik ise Salyangoz ile etkileşime girer. Bu iki torbacığın içerisinde de denge taşları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir