Kızamık Nedir?

Kızamık Nedir ?

İlkbahar ve Kış aylarının son dönemine doğru virüslerin ortaya çıkardığı bulaşıcı hastalıktır. Kızamık özellikle hamileler ve bebeklerde çok tehlikelidir. Aşının kullanılmadığı bölgelerde ölümle sonuçlanacak kadar tehlikelidir. hastalığa neden olan mikrop, hasta olacak şahsın ağız ve burun boşluğunda yer edinir. Yerleştikten bir hafta sonra belirtilerini gösterir ve bulaşıcılık riski başlar. Genellikle yaşı küçük çocuklarda görülür fakat yetişkin bireylerde küçük yaşta bu hastalığı geçirmemişlerse yetişkin olduklarında da bu hastalık baş gösterebilir. Herkes ömründe bir kere geçirir ve vücut bağışıklık kazanır tekrarlanması mümkün değildir.

Kızamık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamalarda hastanın ateşi yükselir ve dayanılmaz bir hal alır. Titremeler ve ağız içinde beyaz izler hastalığın devamı sayılabilir. Boğazda kuru öksürme gözlerde aşırı derecede kızarıklık kendini gösterir. Vücut üzerinde lekeler ve döküntüler meydana gelir ve vücut bu süreçte dirençsiz kalır. Bademcikler şişer ve lekeler git gide artış gösterir, lekeler hastalığın en farkedilir belirtisidir.

Kızamık Aşısı Hangi Dönemlerde Yaptırılmalıdır?

En erken bebeklik dönemi 12 aylıkken aşı süreci başlar ve 15 aylığa kadar bu süreç devam eder, bu süreçte aşının yaptırılması gereklidir.  Diğer aşı ise 4-6 yaş arası dönemde yaptırılmalıdır. Aşı iki dozdur ve bu sayede bağışıklık sistemi kızamık hastalığına karşı direnç kazanır. Aşı yetişkinler de ve hamilelik öncesi de yapılır ancak hamilelik sürecinde yapılması tavsiye edilmez. Hamilelik öncesi yapılır ve hamilelik döneminde anne adayını korur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamık hastalığına kesin sonuç veren bir tedavi yöntemi tıp insanları tarafından henüz bulunamamakla beraber bu dönemde ailenin yapacağı şeyler ise doktorların hastaya verdiği ateş düşürücüleri ve sakinleştiricileri, doktor tarafından belirlenen periyotlar çercevesinde hastaya vermeleridir. Evde neler yapılabilir? Sorusuna başka cevaplar vermek istersekte, Hastanın bulunduğu oda 20 derece civarlarında olmalı, Sindirimin kolaylaşabilmesi için hasta bol miktarda sıvı tüketmeli, hastalık esnasında bol bol C vitamini, et ve süt ürünleri tüketilmeli, oda sık sık havalandırılmalı ve güneş görmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir