Kıl Dönmesi Ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Ve Tedavisi

Genelde erkeklerde görülen bir sağlık sorunudur. Kuyruk sokumu bölümünde oluşan ağrılı, akıntılı, kılın içeride toplanması sonucu oluşan kistlere kıl dönmesi denilir. Ameliyatla veya ameliyatsız olarak iki türlü tedavisi mümkündür. Kontrol edilmediğinde ve hızlı ilerlediğinde tehlikeli bir hal alabilir. Fark edildiği gibi doktora başvurulmalıdır.

Vücuttan kopan kılların deri altına girmesiyle veya deri altındaki kılların yüzeye çıkamaması ile iltihaplanan bir yapı oluşabilir. Kopan veya çıkamayan tüylerin yanı sıra kıyafetten kopan tüyler veya ipliklerinde deri altına girmesi kıl dönmesine sebep olabilir. Erkeklerde daha sık görülmesinin sebebi ise erkeklerin kadınlara oranla daha kıllı olmalarıdır.

Kıl Dönmesi Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesi, enfeksiyon veya iltihap sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkması ile birlikte çeşitli risk faktörleri ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinin sebepleri;

 • Kişisel hijyene dikkat edilmemesi,
 • Obezite hastalığı,
 • Bölgenin sürekli tahriş olması,
 • Uzun zaman boyunca oturarak çalışmak,
 • Kalçanın sağ ve sol lobu arasındaki oyuğun derinliği ve genetik yatkınlık, sebepleri olarak sayılabilir.

Kıl dönmesinin ilk belirtileri apse veya akıntıdır. Bu tarz problemlerle karşılaştığınızda geçmesini beklemek veya kendiniz müdahale etmek yerine doğruca doktora muayene olmalısınız. Apseye erken müdahale edilemezse, ciddi boyutlu ağrılara ve ateş yükselmesine sebep olur. Muayenede kolayca anlaşılan bir hastalıktır, görüntüleme yöntemine ihtiyaç duyulmaz. Belirtileri ise Akıntı, iç çamaşırında sık sık ıslaklık, kötü bir koku, kuyruk sokumunda ağrı ve kaşıntıdır.

Ameliyatlı Kıl Dönmesi

Kıl dönmesinin uzun yıllardır bilinen tedavisi cerrahi işlemdir. Kisti çıkarmak için bölgeye lokal anestezi yapılır ve kist bölgeden ameliyat yolu ile alınır. Kısa süren, risksiz bir ameliyattır. Hiçbir doktor, kıl dönmesinin tamamen nüksetmeme garantisini vermez.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi

Son yıllarda geliştirilen ”kristalize fonel kıl dönmesi” adı ile geçen ameliyatsız yöntem, kişinin hastaneye yatmasını gerektirmez. Cerrahi işlem gerektirmez ve günlük aktivitelerini kısıtlamaz. Ameliyatın maliyetini ve nüksetme ihtimalini düşüren bir yöntemdir. Lokal anestezi ile 15 dakikalık bir seansla kıl dönmesinin boyutuna bağlı maksimum 3-4 seansla hastalıklı bölgenin sorunu bitirilir. Hastaların yüzde ellisi için ise 2 seans yeterli olur.

Kıl Dönmesi Ve Tedavisi” için 4 yorum

 • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 8:03 am
  Permalink

  Tesekkur ederım bilgiler için hasta olanlara acil şifalar dilerim

  Yanıtla
  • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 10:27 am
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz. Acil şifalar dileriz.

   Yanıtla
 • Eylül 4, 2018 tarihinde, saat 8:43 pm
  Permalink

  Teşekkür ederim kıl dönmesi zaten çok sıkıntılı bir hastalık. Ama ameliyat ile kıl dönemdi tedavisi günümüzde yapılabilmekte. Bu konuda teknoloji oldukça ilerledi. Umarım kıl dönmesi olan hastalar en iyi şekilde kıl dönmesi ameliyatı olarak iyileşebilir.

  Yanıtla
  • Eylül 5, 2018 tarihinde, saat 7:03 am
   Permalink

   Haklısınız kıl dönmesi ve tedavisi alanında sağlık sektörü şu an iyi yerlere gelmiş durumda. Umarız ki bütün kıl dönmesi hastalar kıl dönmesi tedavisi olarak sağlıklarına kavuşabilirler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir