Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliğinin temel amacı ülkemizin sanayide ve yerli ürünlerde olan ihtiyacını karşılayan uzman kişiler yetiştirmektir. Endüstri mühendisliği insan , malzeme ve makinanın birleşiminden ortaya çıkmış bir alandır.

Bu mühendislik programı birçok üniversitede olup öğrenim süresi 4 yıldır. Ancak diğer mühendislik alanları gibi bu alanda da hazırlık sınıfı mevcuttur. Sayısal bir alan olduğu için bu programı düşünen kişilerin matematik ve fen bilimleri alanında yeterli bilgi ve birikime sahip olması gerekmektedir. Hazırlık sınıfını atlamak için muafiyet sınavına girilmelidir. Bu sınavdan başarılı olan öğrenciler direk 1. Sınıf olarak lisans eğitimine başlarlar.

Bu programa tüm liselerden öğrenci alınmaktadır. Özel koşulu yoktur. Kazanan öğrenciler üniversitelerin belirlediği tarihte gidip kaydını online / yerinde olarak yapabilir ve lisans eğitimine başlarlar.

 

Bölümde işyeri eğitimi ve staj adı altında mesleki uygulama eğitimi mevcuttur. Bu sayede öğrencilerin mesleki anlamda teorik eğitimin yanında pratik eğitim de yapabilmektedirler. Bu da meslek hayatına geçtiklerinde onlar için birer avantaja dönüşmektedir.

Bu programda okuyacak öğrencilerde muhakeme yeteneği , izleme yeteneği , durumlar karşısında pratik ve hızlı çözüm bulma kabiliyeti olması önemli bir noktadır. Bu özelliklere sahip öğrenciler daha rahat bir lisans eğitimi geçirebilirler.

 

Endüstri mühendisliği diğer mühendislik Bölümlerinden farklı bir düşünce sistemine sahiptir. Endüstri Mühendisliğinin parçayı değil bütünü göz önüne alarak çalışması, sistemin bütünüyle ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan faktörünü dikkate almasıdır. Bu sebeplerden dolayı sosyal bilimlerle de iç içedir.

 

Endüstri mühendisleri aynı zamanda tasarım ve dizayn üzerine de eğitim aldıkları için bir çok programı kullanmayı öğrenirler. Bu da onların el kabiliyetini ve düşünce sistemini etkilemektedir. Bu programda eğitim görecek olan kişiler lisans eğitimine başlamadan önce tasarım ve materyal konusunda kendilerini geliştirebilirler.

Çalışma imkanlarından bahsedecek olursak kamu kurum / kuruluşlarında iş bulabileceğiniz gibi kendi özel firmanızı kurabilir ve özel şirketlere hizmet verebilirsiniz.Ya da özel bir firmada işe girebilir ve dolgun maaşlarla hayatınızı sürdürebilirsiniz.

 

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yorum yap kısmından bize ulaşabilir dilediğiniz gibi soru sorabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği” için 4 yorum

 • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 11:57 am
  Permalink

  Bu bilgiler işime yarar yazıyı hazırlayanın eline sağlık hazırlıkta kalma varmı

  Yanıtla
  • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 12:18 pm
   Permalink

   Evet kalma var ancak geçeceğinizi umuyoruz. Karamsarlığa kapılmayın. Biz de elimizden geldiğince yardımcı oluruz ingilizce konusunda. Takipte kalın

   Yanıtla
 • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 6:53 pm
  Permalink

  Oğlum endstüri mühendisliği okuyor.iş alanları hakkında bilgimiz yok.bilgilendirirseniz sevinirim tşk.

  Yanıtla
  • Temmuz 25, 2018 tarihinde, saat 7:08 pm
   Permalink

   İş alanları oldukça geniştir.Çevre ve şehircilik bakanlığı gibi endüstriyel bakanlıkların yanında özel şirketlerin endüstri departmanlarında çalışabilirler.Bölüm şefi / müdürü/ müdür yardımcısı vb. unvanlarla göreve başlayabilirler.Merak ettiğiniz başka bir şey varsa yazabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir