Doğumdan Sonraki İlk Ay Bebek Bakımı

Doğumdan Sonraki İlk Ay Bebek Bakımı

Kadınlara göre anne olmak dünyanın en büyük mutluluğudur. Anne olmak hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra birtakım sorumluluklar almayı gerektirmektedir. Anne- babalar doğum öncesinde nasıl titiz davranıyorsa doğum sonrasında da bir o kadar titiz ve dikkatli olmalılardır.

9 aylık hasret bittiğinde, çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda her şey bambaşka bir hal alır. Dünya farklılaşır ve yeni bir yaşama sevinciniz olur. Bu durumun heyecanına kapılmak devamında birçok hata yapmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden doğumdan sonraki ilk ay bebek bakımı oldukça önemlidir.

Bebeğin Beslenmesine Dikkat Edin

Bebeğiniz daha önce hiç farklı besin yemediğinden ötürü bebeğin doğumdan sonraki ilk ay beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir süt probleminiz yoksa ve sütünüz sağlıklıysa her zaman bebeğinizi emzirmek için çaba gösterin. Bebeğin sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için ilk 6 ay anne sütü içmesi gerekmektedir. Sütünüzde kesintiler, sorunlar varsa ve çözüm bulamamışsanız mama takviyeleri yapabilirsiniz. Ancak kullanacağınız mamaların doktor tarafından verilmesi ve vitamin, mineral bakımından zengin olması gerekmektedir.

Bebeğinize mama yeme saatleri oluşturun. Bu sayede bebeğiniz düzenli bir şekilde beslenecek ve sağlıklı bir gelişim süreci geçirecektir.

Gaz Sancıları Yaşayabilirsiniz

Bebeğiniz ağlarken ayaklarını yukarıya doğru çekiyorsa gaz sancısı var demektir. Ancak korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir çünkü gaz sancısı kalıcı bir sorun değil çeşitli yöntem ve tedavilerle geçici bir problemdir. Ayrıca her yeni doğan bebekte görülmektedir. Doğumdan sonra oluşan gaz sancısını geçirmek için doktorunuzun vereceği gaz damlalarını kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Reflü

Bebeğiniz beslenirken aşırı bir kusma yaşıyorsa bebeğinizde reflü olabilir. Bu durumu en iyi anlamanın yolu doktora başvurmaktır. Evde alabileceğiniz en etkili yöntem ise bebeğiniz uyurken başının altına yastık koymaktır. Bu sayede uyurken kussa bile bebeğiniz etkilenmeyecektir.

Bebek Banyosu

Doğumdan sonra ilk ay bebek bakımının en önemli detaylarından biri de banyodur. Bebeğinizin yıkanmaya ve ter, kir gibi pisliklerden arınmaya ihtiyacı vardır. Bebeğinizin küvetinde filtre kullanmanız bebeğinizi yıkarken işinizi çok fazla kolaylaştıracaktır. Akan pis su bebeğinize temas etmeyecek ve bu da daha sağlıklı bir yıkama olacaktır. Bebeğinizi yıkadıktan sonra bebek yağı ya da zeytin yağı ile yağlamanız bebeğinizin cildinin nemli kalması için gerekmektedir.

Doğumdan Sonra İlk Ay Uyku Problemi

Bebeğiniz doktan sonra ilk ayarda gece ile gündüzü ayırt edemeyeceği için düzensiz bir uyku saati olacaktır. Bu dönemde sizin yapmanız gereken en önemli şey sabırlı olmaktır. Bu problem zamanla kendiliğinden çözülecek ve bebeğiniz belirli saatlerde uyuyarak belirli saatlerde uyanmaya başlayacaktır. Unutulmaması gereken şey yeni doğan bir bebek günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Çok fazla uyuması bir rahatsızlık belirtisi değildir.

Göbek Bağı Bakımı

Doğumdan sonra ilk ay göbek kordonunun bakımı oldukça önemlidir. İyi bir bakım yapılmazsa göbek kordonu mikrop kapabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğduktan bir hafta sonra kuruyarak düşen göbek bağı, doktor tarafından önerilen bir sprey ile düzenli olarak ilaçlanmalıdır.

Doğumdan Sonra İlk Ay Pişik Sorunu

Pişik doğumdan sonra oluşan bir sorun değildir. Çocukluk döneminde sıklıkla rastlanabilir. Pişik olan bölgeyi ıslak mendil ile temizlemek daha çok tahriş olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden kullanacağınız ıslak mendilleri bol su ile yıkayarak içindeki zararlı maddeleri temizlemek gerekmektedir. Pişik olan bölgeyi temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer madde ise pamuktur. Pamuğu ıslatarak pişik olan bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir