Depresyon Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere araştırıp anlatacağım konu depresyon üzerine olacak. Bu yazımızda sizlere Depresyonun ne olduğu, başlıca nedenleri, nasıl anlaşılacağı ve riskinin nasıl azaltılacağı hakkında bilgiler vereceğim. Giriş kısmını fazla uzatmadan not düşmeliyim ki gün içinde ki ani ruh hali ve duygu değişimleri depresyon teriminin içinde yer almaz. Depresyon ani duygu ve ruh hali değişimlerini kapsamamaktadır. En az 2 hafta süren ve hayatı olumsuz yönde etkileyen ruhsal bir dönemdir.

Depresyon Nedir?

Depresyon denilen halkımızda ki bütün olumsuzluklara yorumlanan bu konu aslında kısa süreli olmamakla beraber en az iki hafta sürmektedir. Bu süreçte depresyona girmiş olan şahıs duygusal çöküntü hisseder. Karamsarlaşma ve zihinsel olarak zararlı düşünceler başlar.(Kendine zarar vermek dahil) Vücut ağırlaşır ve hareketler yavaşlar. Kaldırılamayacak derecede yorgunluk hissedilir. Sürece girmiş bireyde içe kapanma duyguları ön plandadır.

Depresyonun Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun bilimsel olarak başlıca nedeni yaşanılan olaylar ve hayatla bağlantılı olarak beynin kimyasal dengesinin bozulmasıdır. Bunu gözümüzle anlamak mümkün müdür? Tabii ki mümkündür. Depresyon şüphesi olan bireyde depresif bulguların ortaya çıkması, yaşanan herhangi bir tramva, geçmiş olaylarla ya da yakın zamanda yaşanan olaylarla bağlantılı olan üzüntü durumu, herhangi bir zorlamaya maruz kalma, hayatında devam eden sorunlar, düşük eğitim düzeyi, yoksulluk ya da hayatın gidişatını yanlış yorumlama gibi durumlar depresyonun başlıca ve temel nedenleridir.

Kadın bireyler depresyon durumuna girmeye daha yatkınken bunun bilimsel bir açıklaması bulunamamaktadır. Ancak profesyonel yorumlara göre iş evinin yükü, çocuk sorumluluklarının anneye daha çok yüklenmesi ve ya kız çocukları üzerindeki baskılar kadınlar üzerindeki depresyon oranını artırmaktadır.

Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Depresyon şüphesi olan bireyde depresif duygu seli, bir olaya veya kişiye olan ilgi ve istek kaybı, eskiden severek yaptığı bir işten zevk alamama, fiziksel kilo kaybı veya artışı, uyku düzensizliği uykusuzluk ya da fazla uyku, gün içinde hissedilen yorgunluk ve bitkinlik durumları, enerji kaybı ve üşengeçlik başlangıcı, kendini değersiz hissetme kimse tarafından sevilmiyormuş hissi, hayat içinde olan olaylarda olumsuz durum ve suçları kendine yükleme, kararsızlık ve intihar gibi kendine zarar vermeyi içeren olumsuz, zararlı düşünceler depresyon sinyalleridir.

Depresyon Riski Nasıl Azaltılır?

Eğer profesyonel bir destek almak istemiyorsanız ya da ilaç yöntemine başvurmak işinize gelmiyorsa kendinizin de yapabileceği yöntemler bulunmakta. Örneğin depresyondasınız ve yaşam tarzınız artık ilginizi çekmiyor depresyon sürecinde kendinizi işlevsel hissettiğiniz bir yaşam tarzı yaratabilirseniz çok daha çabuk atlatabileceğiniz bir depresyon süreciniz olur. Bunun dışında yakınlarınızdan da bu dönemde size büyük bir destek durumdan kurtulmanız için ilaç gibi gelecektir. Vücut ve beyindeki yorgunluğunuzu atmakta yine bu dönemde duygularınızı düzenleyerek sizi tekrar iyi yapacaktır kendinize molalar ve tatiller ayarlayın hayat çalışmaktan ibaret değil ve siz her şeyden değerlisiniz. Bunu unutmadan yaşarsanız her türlü zorluğu aşabilir. Her engeli yerle bir edebilirsiniz.

Depresyon Nedir?” için 5 yorum

 • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 12:04 am
  Permalink

  Depresyon belirtileri nelerdir acaba yazarmısınız

  Yanıtla
  • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 12:54 am
   Permalink

   Konuya en kısa zamanda eklenecektir.

   Yanıtla
  • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 12:01 pm
   Permalink

   Depresyon Nasıl Anlaşılır? Başlığı altında depresyon belirtileri yazmaktadır sayın okurumuz. İlginiz için teşekkür ederiz

   Yanıtla
 • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 3:58 pm
  Permalink

  Bilgiler için tesekjue ederim

  Yanıtla
  • Ağustos 16, 2018 tarihinde, saat 8:40 pm
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir