Çocuk Gelişimi Bölümü

ÇOCUK GELİŞİMİ NEDİR, NE İŞ YAPAR, MAAŞLARI NE KADARDIR?

Çocuk gelişimi 0-18 yaş arası normal veya özel eğitim gereksinimi olan çocukların gelişim alanlarını destekleyici teorik ve uygulamalı eğitim programları ile topluma hizmet sunar. Çocuk gelişim programları üniversitelerin verdiği eğitimlere göre 2 ve 4 yıl olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

2 yıllık eğitim sürecini tamamlayan bireyler ‘Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı’ unvanı ile mezun olurlar ve dgs ile 4 yıla tamamlama olasılığı da vardır. DGS ile lisans yapabilecekleri bölümler çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliğidir.

Mesleğe olan ihtiyacın çok olması bölüme olan ilgiyi de son yıllarda artırmıştır.. Gerek devlette gerekse de özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışma fırsatı yakalayabilirler.

Herhangi bir devlet kurumunda çalışan bir çocuk gelişimi elemanı tahmini 2000 tl kadar para alabilir. Özel kurumlarda ise asgari veya biraz üstü maaş alınmaktadır.

2 Yıllık Programlarda Alınan Dersler;

Türk dili ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil gibi temel derslerin yanında Çocuk Gelişimi, Kaynaştırma, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Çocuk ve oyun, Çocuk Psikolojisi ve Ruh sağlığı, Drama, Aile Eğitimi gibi alan dersleri görürler. Derslerin çoğu kolay ve eğlenceli sayılabilir bu nedenle sınıf geçmek zor değildir. Çocukları ve onlarla vakit geçirmeyi sevenler için idealdir.

4 yıllık eğitim sürecini tamamlayan bireyler ise ‘Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi’ unvanı ile mezun olurlar.

Mezunlar MEB’e bağlı Anadolu Kız Meslek ve Meslek Liseleri’nde resmi veya özel anaokulları kreş ve yuvalarda, cezaevlerine bağlı anaokullarında, hastanelerde iş olanakları mevcuttur.

4 Yıllık Programda Alınan Dersler;

Matematik, Psikoloji, Eğitim Felsefesi, Özel Eğitim, Çocuk Gelişimi, Çocuk ve Oyun, Çocuk ve Ruh Sağlığı, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Müzik, Drama gibi dersler okutulur. Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulamalı dersler verilerek öğrencilere tecrübe kazandırılır.

Çocuk Gelişimi Atamaları ve Maaşları

4 yıllık çocuk gelişimi mezunu bir kişi KPSS’den yeterli puanı alır ve ataması gerçekleşirse 2500-2600 arası maaş alabilir. Bunun yanında atanmak tüm öğretmenlik programları gibi oldukça zordur. Ancak çalışan kişiler rahatlıkla atanabilmektedir.

Çocuk Gelişimi mezunlarına açılan Çocuk Gelişimcisi Kadrosu 2018 atama taban puanı 77.432 puanla Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü, tavan puanı 80.004 puanla Niğde İl Sağlık müdürlüğü olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir