Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocukların eğitimleri, doğdukları an itibariyle başlar. Eğitimi tamamen aldıkları dönemse, 6 yaşına kadar olan süreçtir. Bu aralıkta çocuğa verilen eğitim çok önemli olur. Çocuk eğitimiyle ilgili kitaplar alınmalı ve okunmalıdır. Çocuğunuzu, anne ve babamızdan gördüğünüz gibi değil, uzman görüşleriyle yetiştirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Gerekli görülen noktalarda bir uzmanla beraber çocuğun eğitimi sürdürülmelidir.

Anne Baba Çocuğa Nasıl Davranmalıdır?

Anne baba çocuklara eğitim verirken demokratik olmalıdırlar. Sorunlara karşı çocuğu da alarak hep beraber bir çözüm üretilmelidir. Bunun yanı sıra anne ve babalar çocuklarına sosyal çevrede nasıl davranmaları gerektiğini öğretmelidirler.

Çocuğunuzun, hatalı davranışı sonrasında uyarmalısınız. Uyarıyı kabul etmiyor ve davranışı tekrarlıyorsa ceza sistemi uygulanmalı ve çocuk düşünmesi için yalnız bırakılmalıdır. Bir süre sonra gidip çocukla konuşmanız ve hatasını anlayıp anlamadığını sormanız gerekir. Anladıysa sizden özür diler ve sizde onu affettiğinizi belirterek sarılabilirsiniz. Ancak tutumu hala devam ediyorsa ceza süresi uzatılmalıdır.

Çocuklar bazı davranışları, neden yapmamaları gerektiğini anlayamazlar. Bu yüzden mutlaka onlara hatalarının nedeni söylenmelidir. Çocuklara disiplin eğitimi verirken anne baba baskıcı değil aksine sorunları çözen bir tutum içerisinde olmalıdır.

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Çocukların cinsel kesifleri iki yaş dönemi ile başlar. Hareketlenmeye başlayan çocuk bezlenirken ya da tuvaletini yaptırılırken cinsel organlarına dokunmaya başlar. Bu dokunması ve hoşuna giden duygular keşfetmesiyle cinsel gelişim başlar. Başta tesadüf olsa da bu dokunuşlar zamanla bilinçli bir hal alır. Bu davranışlara ani ve büyük tepkiler vermeniz çocukta daha fazla merak uyandıracaktır. Bu dönemde çocuk sürekli uyarılmamalıdır ve onda hata yaptığı düşüncesinin oluşmasına sebep olunmamalıdır. Sürekli ailesi tarafından baskılanan ve içe kapanan çocukları için bu durum daha sık yaşanır.

Cinsel Eğitimde Yaşanan Problemler Nasıl Çözülmelidir?

Bu çocuklarda önlem olarak uykusu gelene kadar yanında durulmalıdır ve uykusu gelmeden yatağa yatırılmamalıdır. 3- 5 yaş aralığında çocuklar artık cinsel konularla ilgili soru sorar. Bu zamanda çocuklara anlayabilecekleri bir dille anlatılmalıdır. Kitaplarda bulunan kadın ve erkek vücutlarını beraber inceleyip onlara cinsel organların bilimsel isimlerini söyleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir